EN

Saç Derisindeki Sivilcelerin Nedenleri

Saç Derisindeki Sivilcelerin Nedenleri

Saçlı deride meydana gelen sivilceler pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bu konuda yapılan en büyük hata ise söz konusu sivilceleri ciddiye almamaktır. Oysa bu sivilceler çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi olabiliyor. Bu nedenle saçlı deride sivilce sorunu yaşayanların mutlaka en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekiyor. Peki, bu sivilceler neden meydana geliyor?

  • Tinea Mantarı

Saçlı derideki sivilcelere neden olan  unsurların başında tinea adı verilen bir mantar geliyor. Bu mantar maalesef çok hızlı bir şekilde saçlı deriye yayılıyor. İlk önce kendini birkaç küçük sivilce olarak belli ediyor. Derhal teşhis edilmezse ve tedaviye başlanmazsa sadece bir hafta içerisinde bile saçlı derinin tamamına yayılabiliyor. Tinea mantarı nedeniyle meydana gelen sivilceler kırmızı renkte oluyor ve yuvarlak hatlara sahip olması ile kendini belli ediyor. İlk aşamada herhangi bir acı vermiyor olsa dahi yayılması durumunda acı vermeye başlıyor ve bazı kişilerde bu sivilcelerin içleri iltihapla dolu olabiliyor.

  • Kıl Kökü İltihabı

Bir diğer neden de kıl kökü iltihabıdır. Kıl köklerinde meydana gelen iltihap saçlı deride sivilce şeklinde kendini belli etmeye başlayabilir. Oldukça acı veriyor  olması nedeniyle genellikle bu sorunu yaşayanlar sağlık kuruluşuna giderek tedaviye başlanmasını sağlar. Kıl kökü iltihabının en yaygın nedeni saçların uzama aşamasında herhangi bir dış faktör nedeniyle enfeksiyon kapmasıdır. Bu enfeksiyon kısa sürede kıl köklerinde iltihaplanmanın meydana gelmesine neden olur. Şayet tedavi edilmezse maalesef saçkıranı beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle mutlaka en kısa sürede tedaviye başlanması gerekiyor. Kıl kökü iltihabı nedeniyle saçlı deride çıkan sivilceler genellikle iz bırakır.

  • Sıkı Saç Şekilleri

Çok sıkı şekilde yapılmış olan saç şekilleri de saçlı deride sivilceye neden olan unsurlar arasında bulunuyor. Örneğin sıkıcı  yapılmış saç örgüleri, çok sıkı olan topuzlar nedeniyle saçlı derinin oksijen ile teması kesilebiliyor. Bu durumda cildin bir tepkisi olan sivilceler meydana geliyor. Sıkı saç şekilleri nedeniyle meydana gelen sivilceler genellikle kendiliğinden geçebiliyor. Ancak 10 günün geride kalmasına rağmen sivilceler mevcudiyetini koruyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor.

  • Hormonal Unsurlar

Vücuttaki hormonal değişiklikler de saçlı deriyi çok fazla etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Saçlı deride çıkan sivilceler sadece hormon değişikliklerinden kaynaklanıyor da olabilir. Hormonal değişiklikler beraberinde saç dökülmesi ya da saçlarda matlaşma gibi sıkıntıları da getirebiliyor. Bu durumda yine hormon tedavisine başlanması gerekiyor. Tedavi saçlı derideki sivilcelere de iyi geliyor.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara