EN

Saçların Kururken Elektriklenmesi Nasıl Önlenir?

Saçların Kururken Elektriklenmesi Nasıl Önlenir?

Saçlarınızın elektriklenmesinin nedeninin saç kurutma esnasında yaptığınız bir hata olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Aslında haklısınız, saçlarınızı yanlış şekilde kurutmanız, elektriklenmesine neden olabilir. Ancak saçlardaki elektriklenmenin tek nedeni bu değil! Tüm nedenleri sizlere aktaracağız, gözden geçirin ve hangi hataları yaptığınızı keşfederek bu hataları hayatınızdan çıkarın.

Öncelikle kurutma sırasında yapılan hatadan söz edelim. Eğer saçlarınızı kuruturken sürekli diplerini karıştırıyorsanız saç diplerinde terlemeye neden olursunuz. Bu terleme de size elektriklenme olarak geri döner. Saç diplerinize çok fazla temas etmeden kurutmaya çalışmalısınız. Bu arada kalitesiz malzemelerle üretilen fırça ve taraklar da saçlarda statik elektrik oluşmasına sebebiyet verebiliyor. Malzeme seçiminde kaliteden ödün vermeyin.

Şampuan Kullanımını Abartmayın!

Elektriklenmeye neden olan bir diğer neden de çok fazla şampuan kullanımıdır. Özellikle saçlarınızı her gün ya da iki günde bir yıkıyorsanız her yıkamadan şampuan kullanmamalısınız. Haftada sadece 3’ü geçmeyecek şekilde şampuan kullanımı idealdir. Avucunuzu şampuanla doldurmanız da büyük bir hata! Fazla miktarda kullanım saç diplerindeki doğal yağların kaybolmasına neden olur. Bunun sonucu da elektriklenmedir.

Yıkama sonrasında saçlarınızdaki suyu almak için havluyla ovmanız da büyük bir hata! Bunun yerine saçlarınızı havlunun içine alın ve havluyla birlikte sıkarak suyunu almaya çalışın. Sonrasında saçlarınızı kuru bir havluyla sararak yarım saat bekleyin. Elektriklenme sorunundan bu şekilde kurtulabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı kuruyken fırçalamanız da tek başına elektriklenmeye neden olabilir. Tarak kullanmanız daha akılcı bir seçimdir.

Durulanmayan Saç Kremlerine Geçin Yapın

Eğer elektriklenme sorununu sıklıkla yaşıyorsanız durulanmayan saç kremleri kullanın. Durulanan kremler saçlarda partikül kalmasına neden olabiliyor. Eğer çok iyi durulayamazsanız bu partiküller saçlarda elektriklenmeye neden oluyor. Durulanmayan kremler özel içerikleri sayesinde bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca saçlarınızı sıcak suyla yıkamanız da elektriklenmeye neden olur. Farklı saç sorunlarına da sebebiyet veren sıcak su yerine ılık suyu tercih etmelisiniz.

Saçlarınızı duruladıktan sonra son kez soğuk suyla ıslatmanız da bu sorundan kurtulmanız için uygulayabileceğiniz basit bir yöntem. Son olarak önerimiz doğal yağlarla saçlarınıza bakım yapmanızdır. Hindistan cevizi yağı, badem yağı ya da ceviz yağı kullanabilirsiniz. Ancak bu yağları kesinlikle saç diplerinize sürmeyin. Aksi halde saç diplerindeki doğal yağ dengesini bozarsınız. Sadece saçlarınızın ortadan başlayacak uç kısımlarına sürün ve haftada bir kullanımın üzerine çıkmayın. Doğal yağlar aşırı kullanımda zararlı olabiliyor. Sürdükten sonra 30 dakika beklemeniz gerektiğini de belirtelim.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara