EN

Keratin Nedir?

keratin nedir

Tırnak, kıl ya da saç gibi yapıları oluşturan ve proteinli olan madde genel olarak keratin adını taşıyor. Bir protein türü olan keratin saç ve tırnakların sağlığını açısından da en belirleyici maddedir. Saçlarda bulunan keratinin yapısı ile tırnaklarda ya da dişlerde bulunan keratinin yapısı aslında birbirinden son derece farklıdır. Diş ve tırnaklardaki bu protein türünün sülfür bağlarının çapraz bağlanması, saçlardakinden daha sert bir yapıya sahip olmasını beraberinde getiriyor.

Keratin aynı zamanda saç kaynak işlemlerinde kaynak saçların doğa saçlara tutturulmasını sağlamak amacıyla geliştirilen özel bir maddede kullanılıyor. Alerjik bir yapıya sahip olanların kaynak saç yaptırabilmesine olanak tanıyan bu madde vücudun kaynakta kullanılan malzemeye tepki göstermesini engelliyor. Çünkü keratin zaten vücutta olan bir madde ve vücut tarafından yabancı madde olarak algılanmadığı için alerjik reaksiyona neden olmuyor.

Aslında bu madde sadece söz ettiğimiz yapılarda değil, ipek, yün ya da deri gibi farklı yapılarda da mevcut. Ancak en çok saç ve tırnaklar söz konusu olduğunda keratin gündeme geliyor. Özellikle saçlarda meydana gelen hasarı onarmak için keratin yağı ya da keratin bakımı gibi çeşitli yöntemlere başvuruluyor. Hasarlı saçların onarımında en etkili yollardan biri keratin içeren bakım ürünlerini kullanmaktır.

Hangi Saçlar Keratin Bakımına İhtiyaç Duyar?

  • Parlaklığını tamamen yitirmiş olan saçlar
  • Kısa sürede ve sıklıkla birbirine dolanan saçlar
  • Taranması güç olan saçlar
  • Hasar görmüş saçlar
  • Tutamlar şeklinde kopma meydana gelen saçlar
  • Uçlarında yoğun ve sık kırılmalar meydana gelen saçlar
  • İncelmiş olan saçlar
  • Sıklıkla maşa, fön ve boya işlemi nedeniyle formunu yitirmiş ve düzensiz dalgalar meydana gelmiş saçlar

Eğer bu saç sorunlarından herhangi birini yaşıyorsanız siz de keratin içeren maddelerle yapılan saç bakım işlemlerinden faydalanabilirsiniz. Saçlarda kısa sürede belirgin bir iyileşme görmenizi sağlayacak olan keratin saç bakımı erkeklerin de faydalanabileceği saç bakım işlemleri arasında yer alıyor.

Keratin Yüklemesi Nedir?

Evde uygulanması son derece riskli olan keratin yüklemesinin mutlaka profesyonel bir kuaför tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Daha sağlıklı, daha parlak ve daha canlı görünen saçlara kavuşmak için yapılan keratin yüklemesi brezilya fönü ile sıklıkla karıştırılır. Bunun nedeni uygulamanın ardından saçlara fön çekilmesidir. Birkaç seans şeklinde uygulanan keratin yüklemesinde her seansın ardından 2 gün geçmesi gerekir. Özellikle kopmaya bağlı saç kaybı yaşayanlar için bu uygulamanın ideal bir seçenek olduğunu belirtebiliriz. Keratin bakımı ve keratin yüklemesi için salonumuzu arayarak randevu alabilirsiniz.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara