Yaz Sonrası İnce Telli Saç Bakımı Önerileri

yaz sonrası ince telli saç bakımı önerileri

Yazın deniz, kum, güneş derken saçlarınızın ne kadar zarar gördüğünün farkına varmamış olabilirsiniz fakat ince telli saç bakımı özellikle yaz sonrası büyük önem taşır. Kolay yıpranan, hassas bir yapıya sahip olan ince saçlarda oluşan cansız görüntü, ince telli saç bakımı yapılmadığı sürece sizi aynalardan uzaklaştırabilir! Diğer saç tipleri ile karşılaştırıldığında daha fazla ve daha detaylı bir bakım isteyen ince telli saçlar ekstra saç bakım ürünlerinin kullanılmasını da gerektirebilir. Elbette ince telli saç bakımı için hangi ürünleri kullanmanız ya da hangi bakım uygulamalarını yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Peki ince telli saç bakımı nasıl yapılır ve kullanılması gereken ürünler hangileri?

İnce Telli Saçlara Nasıl Bakım Yapılır?

Kolay yıpranan ve hassas bir yapıya sahip olan ince telli saçları şekillendirmek, diğer saç tiplerine göre çok daha zordur. Her ne kadar yumuşak bir dokuya sahip olduğu için çok fazla karışmıyor olsa da çabuk kuruyan bir özelliği bulunur. Ayrıca kalın telli saçta olduğunun aksine ince telli saçlar çok daha kırılgandır. Fakat saçlarınızın bu yapısını kabullenmek, ince telli saç bakımı yapmamak da doğru değil. Nitekim doğru ince telli saç bakımı uygulamaları ile saçlarınıza canlı ve dolgun bir görünüm kazandırmanız mümkün. Eğer ince telli saçlara nasıl bakım yapılır biliyorsanız, saçlarınızın ince olması da sorun olmaktan çıkar. Bu yüzden kadın veya erkek ince telli saç bakımı hakkında bilgi sahibi olmanız, saçlarınızı iyi bir görünüme kavuşturmak açısından faydalı olacaktır.

İnce Telli Saçlara Bakım Önerileri

Özellikle kadınlarda ince telli kuru saç bakımı biraz daha hassas olmalıdır. İnce telli saçlara bakım sırasında birtakım önerilere uymak, kısa süre içerisinde saçlarınızın olduğundan çok daha güzel bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Özellikle yaz ayları sonrası meydana gelen kırılmalar ya da saçların canlılığını ve parlaklığını yitirmesi gibi sorunlar ince telli saçlara bakım önerileri ile ortadan kaldırılabilir. Her ne kadar zaman zaman bir kuaför gereksinimi doğuyor olsa da ince telli saç bakımı evde de yapılabilir. Uzmanlar tarafından önerilen ince ve dökülen saçlar için bakım önerileri şu şekilde:

 • Saçları her gün yıkamak elektriklenme ya da kırılma gibi sorunlara neden olur. Bu yüzden saçlarınızı her gün yıkamak doğru bir tercih olmayabilir.
 • Saçlarınızı aşırı sıcak suyla yıkamak hem saç derisinin hem de saç köklerinin zarar görmesine neden olur.
 • Saçı ağırlaştırmayan, hafif formüle sahip hacim veren şampuanlar tercih edilmelidir.
 • Saç kremi saçın olduğundan daha nemli görünmesini sağlar, bu da saçların cansız görünmesine neden olur.
 • İnce saçlar kırılgan olduğundan kurutma işlemi nazik şekilde gerçekleştirilmelidir. Saç kurutma makinesi kullanmaktan mümkün olduğunca uzak durulmalı, eğer mümkünse doğal olarak kuruması sağlanmalıdır.
 • Saçlarınızı düzenli olarak kestirmek çok daha sağlıklı görünmelerini sağlar.

İnce telli saç bakımı için elbette yalnızca bunlar yeterli değil. Nitekim ince telli saç bakımı için bazı ürünlerin kullanılması, hatta bazı yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması da büyük önem taşır. Bu öneriler hem ince telli dalgalı saç bakımı hem de ince telli kıvırcık saç bakımı için geçerlidir.

yaz sonrası ince telli saç bakımı önerileri

İnce Telli Saçlar için Bakım Ürünleri

Artık tüm saç tipleri için bakım ürünleri bulunabildiği gibi, ince telli saçlar için bakım ürünleri de bulunabilir. Fakat ürün çeşitliliği çok geniş ve kişilere özel olduğundan, ince telli saç bakımı için doğrudan tek bir ürünü işaret etmek mümkün değildir. Çeşitli ürünler kullanarak ince telli ve kuru saçlar için bakım gerçekleştirmek isterseniz, şu yöntemlere başvurabilirsiniz:

 • Öncelikle ince telli saç bakımı için kullandığınız ürünlerin kimyasal içerikli olmadığından kesinlikle emin olmanız gerekir. Çünkü kimyasal içerikli ürünler özellikle ince telli saç bakımı sırasında ciddi zararlar verebilir.
 • İnce telli saça keratin bakımı uygulayabilirsiniz. Saf keratin serumunun saçlarda yaklaşık olarak 4-5 saat beklemesi saçları yıpranmaya karşı güçlendirecek, dökülmeyi önleyecektir.
 • Doğal malzemelerden üretilmiş saç bakım yağlarını kullanabilirsiniz.
 • Avokado yağı, badem yağı ve keratin içeren şampuanlara yönelebilirsiniz.

Eğer saçlarınızdaki sorunun ince telli saç bakımı ile çözülemeyecek kadar ciddi olduğunu düşünüyorsanız, ince telli saç bakım ürünleri kullanmadan önce bir dermatologa görünmeniz yararlı olacaktır!

İnce Telli ve Yağlı Saçlar için Doğal Bakım Önerileri

Evde kendiniz uygulayabileceğiniz ve saçlarınızın daha iyi görünmesini sağlamak için ince telli ve yağlı saçlar için doğal bakım önerileri de elbette var. Doğal yöntemlerle uygulayabileceğiniz ince telli saç bakımı önerileri şu şekilde:

 • Saç derisinin onarılması ve saçların daha güçlü olması için saç diplerinize bal ile masaj yapabilirsiniz.
 • Nem sorunu saçların dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden saçların nem dengesinin korunması adına ince telli saç bakımı sırasında badem yağı kullanabilirsiniz.
 • Elma sirkesi saç derisindeki pH dengesinin korunmasına yardımcı olarak ince telli saç bakımı için etkili olabilir.
 • Lavanta bitkisini sıcak suda kaynatarak saç diplerinize arkadan öne doğru sürebilirsiniz.
 • Aloe vera bitkisinin içerisinde bulunan jeli şampuanınızın içine karıştırabilir ve ince telli saç bakımı için kullandığınız şampuanları cilt dostu bir hale getirebilirsiniz.

Bu öneriler erkek ince telli saç bakımı için de kadın ince telli saç bakımı için de geçerlidir. Burada en önemli nokta ince telli ve zayıf saçlar için bakım uygulamalarını düzenli olarak gerçekleştirilmesidir. Düzenli olarak gerçekleştirilmeyen ince telli saç bakımı uygulamaları çoğu zaman başarılı sonuçlar vermez.

İnce Telli Saçlar için Bakım Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

İnce telli ve cansız saçlar için bakım yaparken birtakım yaşam tarzı değişiklikleri de yapmanız gerekebilir. Örneğin düzenli ve sağlıklı beslenmek ince telli saç bakımı için son derece önemlidir. Nitekim ince telli saçlar için bakım sırasında vücudun ihtiyacı olan vitamin ya da minerallerin alınması gerekir.

İnce telli yıpranmış saçlar için bakım konusunda bir diğer önemli unsur ise strestir. Nitekim stres, nedeni açıklanmayan pek çok saç dökülmesi vakasında en önemli faktörlerden biridir. Yani stresten ne kadar uzak durursanız, ince telli dökülen saçlara bakım sonrası elde edeceğiniz sonuçlar da o kadar etkili olur.

Kullandığınız bazı ürünler saçlarınızın daha kalın görünmesini sağlayabilir. Bu elbette cansız görünmesinden daha iyidir fakat kullandığınız ince telli saç bakımı ürünlerinin size kalıcı çözümler sunması çok daha önemlidir. Bu yüzden ince telli saç bakımı sırasında saç köklerinizi güçlendirecek ürünlerin tercih edilmesi çok daha yararlı olacaktır. Yani saç derisinde iyileşme olması amaçlanmalıdır. Böylelikle saç kalınlığı artırılabilir ve saça hacim kazandırılabilir. Ayrıca erkeklerin ince telli saç bakımı erkek ürünleri kullanması da son derece önemlidir.

Yaz Tatilinde İnce Telli Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yaz aylarında saçlar çok fazla tuzlu suya ya da klorlu suya maruz kalır. Yalnızca bu bile yıpranmış ince telli saçlar için bakım uygulamalarını gerekli kılar. Nitekim hem havuza hem de denize girdikten sonra saçlarınızı tuzlu ya da klorlu bırakmamalı, mümkün olan en kısa süre içerisinde duş almalısınız. Ayrıca güneşin de saç üzerinde olumsuz etkileri bulunur. Dolayısıyla her zaman buna yönelik bir bakım ürününü de her zaman kullanmanız gerekir. Eğer standart bir saç kremini kullanmak yerine doğal ürünlere yönelmek isterseniz, ince telli saç bakımı ve koruma için argan yağı ya da badem yağı tercih edebilirsiniz.

Yaz aylarında saçlar sürekli ıslanır ve sürekli kurur. Bu da ince telli saçlara sahip insanlarda bakımı biraz zorlaştırabilir. Bu yüzden yaz aylarında saçlarınızı sık sık kestirmek yanlış bir tercih olmayacaktır. Nitekim kısa saçlara bakmak her zaman çok daha kolaydır. Eğer siz de ince telli saçlar için bakım uygulamaları hakkında bilgi almak ya da ince telli saç bakımı yaptırmak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

telefon whatsapp whatsapp telefon

© 2019 Atrium Paris Kuaför

This site is registered on wpml.org as a development site.