Covid Sonrası Saç Dökülmesi

covid sonrası saç dökülmesi

Corona virüs geçiren kişilerin büyük bir bölümünde saç dökülmesi şikâyeti ortaya çıkıyor. Dermatoloji uzmanları, covid virüsüne yakalanan ve iyileşen kişilerin hastalığı takriben 3 ay içerisinde şiddetli saç dökülmesi yaşadığını belirtiyor. Covid enfeksiyonunun vücuttaki hızlı yayılımı sonrasında vücut direncinin azalması ve virüslerin baskısı saçlarda dökülmeye zemin hazırlıyor.

Günde 100 tel saç dökülmesi normal karşılanıyor. Covid geçirdikten sonra herhangi bir rahatsızlık, dökülme şikâyeti bulunmuyorsa ve buna rağmen sağlıklı saçlarda dökülme gözleniyorsa sebebi corona virüsüne bağlanıyor. Uzmanlar, bugüne kadar yaptıkları binlerce covid hastası taramaları sonucunda virüsün saç sağlığını olumsuz etkilediğini ve iyileştikten aylar sonra dökülmeyi tetiklediğini vurguluyor.

Virüs ve Vitamin Eksikliği Dökülmeyi Tetikliyor

Covid virüsüne bağlı ortaya çıkan saç dökülmesinin temelinde vitamin ve mineral eksikliği de yatıyor. Sürekli kapalı ortamda kalmak, güneşte yeterince yararlanamamak D vitamini eksikliğine sebep oluyor. Uzmanlar, vitamin ve mineral eksikliğinin saç dökülmesinin temel sebebi olduğunu vurguluyor, takviye gıdaların önemine değiniyor. Vücut direncini artırmak, virüslerin etkisini azaltmak için dengeli beslenmek gerekiyor. Covid virüsü saçlarda sadece dökülmeye sebep olmuyor aynı zamanda saçların canlılığını yitirmesine ve mat görünmesine sebep oluyor. Saçların parlaklığını korumak, dökülmesini yavaşlatmak için takviyeler ve saç bakım uygulamalarıyla önlem alınması gerekiyor.

Dökülen Saçların Tekrar Çıkma Süresi

Uzman hekimler yaptıkları hasta taramalarından dökülme sürelerinin değişken olduğunu gözlemliyor. Kimi hastada dökülme 2 ay sürerken kimisinde 7 – 8 ay sürebiliyor. Uzmanlar bu durumun kalıcı olmadığını hatırlatıyor, bu süreçte kişilerin saç bakımını ihmal etmemesi gerektiğini belirterek sağlıklı beslenmeye ve yaşamaya dikkat çekiyor. Covid sonrası dökülen saçlar 8. aydan sonra yeniden çıkmaya başlıyor. Bu süreçte düzenli yaşam, sağlıklı beslenme, ideal saç bakımı ve gerekiyorsa vitamin takviyesi öneriliyor.

Saç dökülmeleri sağlıklı beslenmeye ve takviyelere rağmen belli bir süre sonra normale dönmüyorsa dermatolog ile tıbbi destek alınmalıdır. Saç dökülmeleri ciddi boyutlara ulaştığında cansız, seyrek, bölgesel kelleşme sorunları ortaya çıkıyor. Böyle tatsız durumların yaşanmaması için covid sonrası süreçte her şeye çok dikkat etmek gerekiyor.

Bir yanıt yazın

telefon whatsapp whatsapp telefon

© 2019 Atrium Paris Kuaför