Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilen ve insanların ortak sorunları arasında yer alan en büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Sağlık sorununun habercisi olabileceği gibi farklı sebeplerden dolayı da saçlarınız dökülebilir. Peki saç dökülmesi nasıl engellenir ve nelere dikkat etmek gereklidir?

En Yaygın Sebepler

Saç dökülmelerinin engellenebilmesi için ilk etapta dökülmenin sebebi araştırılmalıdır. Dökülmenin sebebini bulduktan sonra ona göre hareket etmelisiniz. Saçlarınız için uygulayabileceğiniz yanlış bir bakım tekniği daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Saç dökülmeniz günde 100 telin üzerindeyse saçlarınızda hacimsizlik ya da saç derinizde saç boşluğu meydana geldiyse detaylı araştırmalar yapılması gerekebilir.

Mevsimsel Değişiklikler

Saçlar, mevsimlere göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Yaz aylarında parlak olan saçlarınız kış aylarında sönük olarak gözükebilir. Dökülmeler tıpkı saç canlılığı gibi değişebilmektedir. Bir mevsimden farklı bir mevsime geçtiğiniz zaman saçlarınız 1-2 hafta kadar dökülmeye devam edebilir. Bu durum mevsimsel saç dökülmesi olarak adlandırılır.

Genetik Dökülmeler

Genetik saç dökülmesi ise aile genetiğinden kaynaklanmaktadır. Bu tür dökülmelerden önce çeşitli önlemler alınabilmektedir. Saçlarınız kadar saçınızın derisinin sağlığı da son derece önemlidir. Sedef ya da egzama gibi saç derisinde meydana gelen hastalıklara sebep olabilir. Yanlış beslenme düzeni, vücuda yeterli vitamin girmemesi gibi durumlar da saç dökülmesinin sebepleri arasındadır. Saçlar için gerekli olan B12, çinko ve demir gibi vitaminleri iyi şekilde alabilmek için sağlıklı beslenmeli gerekirse doktor kontrolünde takviye olarak alınmalıdır.

Hastalıklar

Hastalıklar ve özellikle hormon değişiklikleri saçlarınızda sorunlara yol açabilir. Tiroit, diyabet, hamilelik, stres ve depresyon gibi hormonal değişiklikler, fiziksel ve ruhsal sorunlar da saçlarınızın tahmin ettiğinizden daha fazla dökülmesine sebep olabilir. Ayrıca yanlış saç bakım ürünleri kullandığınız zaman da saçlarınıza zarar verebilirsiniz. Örneğin, kuru saçlara sahip biriyseniz ve yağlı saçlar için üretilen ürünleri kullanıyorsanız dökülme ile birlikte pek çok farklı sorun ile karşılaşmanız olası bir durumdur.

Menopozda Saç Dökülmesi başlıklı bir önceki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

telefon whatsapp whatsapp telefon

© 2019 Atrium Paris Kuaför