Sağlıklı Saçlar için En İyi 10 Gıda

Sağlıklı Saçlar için En İyi 10 Gıda

Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak istiyorsanız, tükettiğiniz gıdaların da etkisini asla göz ardı etmemelisiniz. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre aşağıda yer alan gıdaları tüketmeniz sağlıklı saç derisi ve saç telleri için son derece önemli bir yere sahiptir. Saçlarınızın güçsüz olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki gıdaları biraz daha fazla tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

  1. Somon

Kalp sağlığı açısından da önemli olan somon kaliteli Omega-3 kaynakları arasında yer almaktadır. Kafa derisinin yumuşayabilmesini sağlayan ve nemli kalabilmesini de sağlayan somon, saçlarınızın her zamankinden daha canlı olmasını da sağlar. Bu sebeple, Omega-3 maddesinin eksikliği saçların mat ve cansız gözükmesine sebep olabilir. Somonda yer alan yüksek miktardaki protein de saçlarınızın güçlü olmasını sağlar.

  1. Ceviz

Saçınızda dökülme sorunu varsa ve bu sorun genetik değilse ceviz kabuklarını kaynayan suyun içerisine atarak 10 dakika kadar kaynatın ve saçlarınızı yıkayın. Saçlarınızın dökülme problemini giderecek olan bu yöntem aynı zamanda saçlarınızın kuvvetlenmesini de sağlayacaktır. Ayrıca saçlarınızın kepekli yapısından arındırılarak daha sağlıklı bir görünüme de kavuşacaktır.

  1. İstiridye

İstiridyeler, saçlarınızın canlı ve parlak gözükmesini sağlayabilecek yapıdadır. Mat ve pürüzlü saçlarınızdan şikayetçiyseniz istiridyeler ile yapabileceğiniz farklı bakımları tercih edebilirsiniz.

  1. Patates

Patates maskesi yaptığınız zaman saçlarınızı ve saç derinizi güçlendirerek saç dökülmelerinin önüne geçebilirsiniz. 1-2 adet patates kabuğunu soyduktan sonra katı meyve sıkacağının içerisinde sıkıp içerisine 1 yemek kaşığı kadar aloe vera jel koyduktan sonra saçlarınıza sürebilirsiniz. Bu karışımı saçlarınıza sürdükten 2 saat sonra saçlarınızı yıkayabilir ve saçlarınızın her zamankinden daha güçlü ve dinç olmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Yumurta

Nemli yapısını kaybeden saçlarınız zaman içerisinde kuruyarak mat bir görünüm kazanmaya başlar. Saçınıza uygulayabileceğiniz yumurta sayesinde saçınızın kaybettiği nemi tekrar kazanabilmesini sağlayabilirsiniz. Yumurtaların nemlendirme özelliği sayesinde saçlarınız kaybettiği nemi tekrar geriye kazanır ve pürüzsüz bir yapıya erişir.

  1. Ispanak

Ispanak, saç köklerini güçlendirir ve saç dökülmelerini önler. Saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olan ıspanak, aynı zamanda farklı doğal ürünlerle birlikte saç uzatma kürü olarak da kullanılabilmektedir.

  1. Mercimek

Lif açısından son derece zengin olan yeşil mercimek, vücudunuzdan sağlığınıza zararlı olan maddelerin atılmasını da sağlar. Ayrıca saçlarınızın güçlenmesi ve dinç gözükebilmesi için de mercimekten yararlanabilirsiniz.

  1. Yoğurt

Saç dökülmeleri pek çok farklı sebepten dolayı meydana gelebilir. Ancak bu durum genellikle vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı meydana gelebilmektedir. Bu sebeple, bol bol yoğurt tüketerek saçlarınızın daha güçlü kalmasını sağlayabilir ve dökülmelerin önüne geçebilirsiniz.

  1. Yaban Mersini

Yaban mersini ile yapabileceğiniz kürlerde saçlarınızın canlı ve parlak olmasını sağlayabilir ve saçlarınıza ekstra güç kazandırabilirsiniz.

  1. Proteinli Tüm Gıdalar

Özellikle kümes hayvanlarından elde edebileceğiniz proteinli gıdaların tamamına beslenme düzeninizde yer vermelisiniz. Sağlıklı ve canlı saçlara sahip olabilmek için yeterli miktarda proteini saçlarınıza kazandırmalısınız.

Saçlar ile İlgili Yanlış Bilinen 7 Efsane başlıklı bir önceki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

telefon whatsapp whatsapp telefon

© 2019 Atrium Paris Kuaför

This site is registered on wpml.org as a development site.