Bal ile Saç Rengi Nasıl Açılır?

Bal ile Saç Rengi Nasıl Açılır?

Bal yüzyıllardır kozmetikte, tıpta, ilaç yapımında kullanılan muhteşem bir iksirdir, saçları besler, canlandırır, parlatır ve aynı zamanda saç renginizin bir miktar açılmasına da neden olur. Kimyasal saç boyalarından uzaklaşmak ve saç rengini açmak için bal kullanmaya ne dersiniz? Önce zihninizi meşgul edecek bir soruyu yanıtlayalım.

Bal Saç Rengini Ne Kadar Açabilir?

Saç boyalarında açıcı olarak kullanılan bir kimyasal olan peroksit bal içerisinde doğal olarak bulunur. Daha doğrusu, peroksit üretebilen bir enzim glikoz oksidaz içerir. Saç rengini açmak için ne kadar peroksit lazım? Saçları tamamen beyazlatmak için % 6 konsantrasyonda bir peroksit solüsyonu gerekir. Ancak, peroksitin doğru konsantrasyonda ve doğru pH’ta etkili bir ağartıcı olduğu unutulmamalıdır.

Öncelikle doğru türde bir bal kullanmanız ve enzim halen aktifken onu düzgünce sulandırmanız gerekiyor. Doğru pH değerine getirirseniz ve organik maddelerin geri kalan kısmı ile reaksiyona sokulmadan hazırladığınız karışımda saç renginizi açmak için gereken miktarı yaklaşık 1/1000 tutarında bulacaksınız. Elbette bu arzu ettiğiniz sarışınlık için yeterli değildir. Balın pH değeri 3,2 ile 4,5 arasında olup, etkili saç rengi açıcılığı için gereken aralığın çok altındadır. Yine de bu kadar azı bile saçınız üzerinde önemli bir etkiye sahip.

Doğal Bal maskesi için saçınızın oranına göre (yarım kâse veya 1 kâse) yeteri kadar bal ve 1/4 oranında damıtılmış suyu temiz bir cam kapta karıştırın. 1 saat ağzı açık olarak oda ısısında bekletin ve nemli saçınıza yedirin. Saçınızı her hangi bir başlıkla kapatmayın, 1 saat bekletip (sadece krem kullanarak) yıkayabilirsiniz. Diğer doğal saç boyaları gibi, istediğiniz sonuçların elde edilmesi için bunu birkaç kez, en azından haftada bir yapmanız gerekebilir.

4 Adımda Yaz Sonrası Saç Bakımı başlıklı bir önceki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

telefon whatsapp whatsapp telefon

© 2019 Atrium Paris Kuaför

This site is registered on wpml.org as a development site.