Elma Sirkesi ile Saç Bakımı

Elma Sirkesi ile Saç Bakımı

Saç dökülmesi, kepek sorunları, saç derisindeki kaşıntılar ve cansız saçlar gibi sorunlar yaşıyorsanız elma sirkesinin saç üzerindeki doğal faydalarından yararlanabilirsiniz. Elma sirkesi saçlarınızı ve saç derilerinizi derinlemesine temizlerken aynı zamanda saç diplerinizin daha fazla hava alabilmesini de sağlar.

Elma Sirkesi Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Sirke ile saçınıza bakım yapmak istiyorsanız saçınıza su ile seyrelterek sirkeyi uygulamalısınız. Periyodik aralıklar ile saçınıza bu karışımı uyguladığınız zaman saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlayabilirsiniz. Uygulama için 1 çay bardağı sirke ve 4 su bardağı su kullanmanız yeterlidir.

Sirkeyi ve suyu karıştırdıktan sonra banyoda saçlarınızı durulayacağınız zaman durulama suyu olarak bu karışımı uygulayabilirsiniz. Sirke kokusundan rahatsız olursanız, karışım içerisine 1-2 damla kadar lavanta yağı ekleyerek sirkeden kaynaklanan keskin kokuyu ortadan kaldırabilirsiniz.

Hangi Sıklıkla Uygulanmalıdır?

Haftada 2 defa bu karışımı saçlarınıza uygulamanız yeterlidir. Eğer daha fazla uygularsanız saç derinizde yer alan yağlanmayı tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Yağlanma saçların ihtiyaç duyduğu doğal bir durumdur. Yağlanmanın tamamen ortadan kalktığı durumlarda saç derinizde kuruluk sorunları yaşamaya başlayabilirsiniz.

Saçınıza bakım yapacağınız zaman elma sirkesinin daha fazla kullanılmasının sebepleri arasında ise, saça vermiş olduğu parlaklık ve canlılık etkisi vardır.

Elma sirkesi ile saç derisi ve kepek sorunlarınızı gidermek istiyorsanız 2 su bardağı su ve 1 çay bardağı elma sirkesini karıştırarak, bu karışım ile saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Masaj uyguladıktan sonra 1 saat bekleyip, saçınızı ılık su ile durulayarak işlemi sonlandırabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde saç diplerinizdeki problemler çözülebileceği gibi aynı zamanda saç dökülmelerinizin de önüne geçmiş olursunuz.

Antibakteriyel özelliklere sahip olan elma sirkesi, saçlarınızdaki bakterilerin uzaklaştırılması için de kullanabileceğiniz bir sirke türüdür. Doğal bir çözüm sağlayan elma sirkesi, saç deriniz üzerinde tedavi edici özelliklere sahiptir. Elma sirkesi kullandığınız zaman daha sağlık bir saç derisi elde etmiş olursunuz.

Sağlıklı saçlar için katkısı neredeyse sonsuz olan elma sirkesini uygun dozda uygulamanız saç sağlığınızın güvenliği açısından da önemlidir. Bakım yaparken asla aşırıya kaçmamalı ve mümkünse saç uzmanları tarafından size önerilen dozda uygulama yapmalısınız.

Kaynak Saç Ne Zaman Çıkarılır? başlıklı bir önceki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

telefon whatsapp whatsapp telefon

© 2019 Atrium Paris Kuaför