Spor Sonrasında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Spor Sonrasında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz ayları yaklaşmaya başlarken, pek çok kişi daha iyi görünebilmek için spor aktivitelerini yapmaya devam ediyor. Kendinize iyi bakarken ise saçlarınızı da asla unutmamanız gerekiyor. Spor yaptıktan sonra saçlarınızın daha göz alıcı ve sağlıklı gözükmesi için saç bakımınıza ekstra özen göstermelisiniz. Spor çantanıza koyabileceğiniz birkaç farklı mucizevi saç bakım ürünü sayesinde sizler de evde saç bakımı ile saçlarınızın ışıl ışıl görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ilık Su ile Durulama

Spordan çıktıktan sonra ilk iş olarak saç derinizde biriken teri ve yağı temizlemeniz gerekiyor. Bunun için saçlarınızı ılık bir su ile durulamalısınız. Saç köklerinizin terlemeden dolayı tıkanmasını önleyebilmek için ilk olarak şampuandan önce su ile saçlarınızı nemlendirmelisiniz. Ayrıca saçlarınızı sıcak su ile yıkadığınız zaman saç derinizde kepeklenme ve renginde de cansızlık gözlemleyebilirsiniz. Bu sebeple, daima ılık su ile saçlarınızı yıkamalısınız.

Şampuanlama

Saçlarınızı yeteri kadar ıslattıktan ve nemlendirdikten sonra şampuanlama kısmına geçebilirsiniz. Şampuanı ilk önce saç derinize uygulamalı daha sonra ise saç derinize yuvarlak ve hafif hareketler ile masaj yaparak şampuanın saç derisine işlemesini sağlamalısınız. Saçlarınıza 1-2 dakika boyunca bu şekilde masaj yaptıktan sonra ılık su ile saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Saç Kremi

Saçlarınızın daha yumuşak ve ışıltılı bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız saç kremini mutlaka kullanmalısınız. Saç kremini saç uçlarınıza ve boylarına doğru sürerek beklemelisiniz. Saç kremlerinin bekleme süreleri kullandığınız kreme göre farklılıklar gösterebiliyor. Bu yüzden saç kreminizin önerilen bekleme süresine mutlaka göz atmalısınız.

Eğer saçlarınızın aşırı kuru ve yıpranmış olduğunu düşünüyorsanız saçlarınızı besleyebilmek için haftada en az 2 kere saç maskeyi uygulamayı da deneyebilirsiniz. Saçlarınızın ihtiyacı olan uygun maskeyi uygulayabilmek için bu malzemeleri spor çantanızda da pratik bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Saçın Nemini Alma

Duşunuzu aldıktan sonra ve saçlarınızı iyice duruladıktan sonra pamuklu ve yumuşak bir havlu ile saçlarınızın nemini almalısınız. Saçlarınızın nemini alırken kesinlikle çitileme yöntemini uygulamamalısınız. Saçlarınız ıslak olduğu zaman kırılmaya meyilli olduğu için saçlarınıza zarar verebilirsiniz. Saçlarınızın zarar görmemesi ve kopmaması için saçlarınızı havluya sararak kendi kendine nemini emmesini beklemelisiniz.

Saçlarınızı tarayabilmek için uygun bir tarağı da seçtikten sonra spor sonrasındaki saç bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Saç kurutucu cihazlardan ise spor sonrasında uzak durmalısınız. Bu tür cihazlar saçlarınızı kurutarak zarar verebiliyor. Bu yüzden saçlarınızın kendi kendine kurumasını beklemeli ve tarama işlemini de hafif dokunuşlar ile uygun bir tarak kullanarak yapmalısınız.

Saçlarınız Neden Çabuk Yağlanıyor? başlıklı bir önceki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

telefon whatsapp whatsapp telefon

© 2019 Atrium Paris Kuaför

This site is registered on wpml.org as a development site.