Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saçlar son derece hassas bir yapıya sahiptir ve titiz bir bakım işlemi gerektirir. Aksi takdirde kıvırcık olan saçlar kolay zarar görmeye başlar, yıpranır ve iyice kabarmaya başlar. Peki kıvırcık saç bakımının doğru şekilde yapılabilmesi için nelere dikkat edilmelidir?

Doğru Şampuan Seçimi

Seçeceğiniz şampuanın kıvırcık saçlar için özel olarak üretildiğine dikkat etmelisiniz. Ayrıca bu şampuanların nemlendirici etkisi olmasına da özen göstermelisiniz. Zeytinyağı, jojoba ve badem yağı içeren şampuanları kullandığınız zaman bu tür şampuanların besleyici özelliklerinden yararlanmaya sizler de başlayabilirsiniz.

Tarama İşlemi

Saçlarınızı taradıktan sonra hemen kabarmasını istemiyorsanız banyoda saçlarınızı yıkadıktan hemen sonra saç kremi uygulamalı ve ardından saçlarınızı taramalısınız. Böylelikle kıvırcık saçlarınızın kendi hacmini ve şeklini koruyabilmesini sağlayabilirsiniz. Tarama işlemi aynı zamanda kıvırcık saçların daha az kabarmasını da sağlar.

Kabarıklık problemi yaşıyorsanız farklı bakım maskeleri kullanabilir veya dilerseniz bu sorun için özel olarak tasarlanan kozmetik ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Havlu ile Kurulama

Havlular aslında tüm saç tiplerine zarar verirler. İnce telli olan ve kıvırcık olan saçlara ise daha fazla zarar verebilirler. Bu sebeple, banyodan çıktıktan sonra saçlarınızı havlu ile kurumak yerine kağıt havlular ile kurulamayı deneyebilirsiniz. Kağıt havlu yerine yumuşak bezleri de kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Fön Makinesi Kullanımı

Banyo yaptıktan sonra fön makinesini çok uzun süre kullanmamalısınız. Ayrıca her banyodan sonra saçlarınızı sürekli olarak fön makinesi ile yıkamaktan da uzak durmalısınız. Kıvırcık saçlar genellikle kuru oldukları için fön makinesi kullanıldığı zaman saçların ekstra nem kaybetmesi gibi problemler ortaya çıkabilir.

Fön makinesini eğer aceleniz yok ise kullanmamalısınız. Bunun yerine saçlarınızın kendi kendine kurumasını ve nem oranını kaybetmemesini sağlamalısınız.

Uyku Öncesi Hazırlık

Uyumadan önce saçlarınızı tepe noktasından toplarsanız gece vakitlerinde buklelerin zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Bu toplama işlemi aynı zamanda saçlarınızın kabarmasını da önleyecektir. Saçlarınızı toplayacağınız zaman lastik tokalar yerine kumaş malzemelerden üretilen tokaları kullanmalısınız. Sabah uyandığınız zaman saçlarınızı hafifçe uygun bir tarak ile tarayarak yeni güne ilk hazırlıklarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Kepeğe Karşı Ev Yapımı Tuz Kürü başlıklı bir önceki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

telefon whatsapp whatsapp telefon

© 2019 Atrium Paris Kuaför