Saç Boyası Yüzden Nasıl Çıkar?

Saç Boyası Yüzden Nasıl Çıkar

Saçlarını boyayan kişilerin en sık karşılaştığı sorunlar arasında boyanın el, yüz ve cilde bulaşması sorunları yer almaktadır. Sık sık yaşanan bu durumdan dolayı cilde bulaşmış olan boyalar bazı zamanlarda bir hayli zor şekilde çıkmaktadır. Ancak evde uygulayabileceğiniz birtakım doğru yöntemler sayesinde yüze bulaşmış olan saç boyasını sizler de pratik bir şekilde çıkartabilirsiniz. Evde saç boyasını cildinizden çıkartabilmek için kullanabileceğiniz malzemeler arasında vazelin, bebe yağı, karbonat ve kül gibi malzemeler yer almaktadır.

Saç boyasını yüzünüzden çıkartabilmek için asetondan da yardım alabilirsiniz. Elinizdeki asetonu bir pamuğun üzerine az miktarda döktükten sonra yüzünüzü asetonlu olan pamukla silerek temizliğe başlayabilirsiniz. Bu yöntemi uygulayacak olan kişilerin cildinin hassas olmaması gerekmektedir. Hassas ciltiler için aseton kullanmak cilde zarar verebilir.

Diş Macunu Kullanarak Yüzdeki Boyayı Çıkartmak

Saç boyasının yol açtığı lekelerden kurtulabilmek için diş macunu da kullanabilirsiniz. Jel formunda olmayan diş macunlarını kullanarak lekelerden kurtulabilmeniz mümkündür. Karbonat içerikli olmayan diş macunlarını tercih etmeniz daha etkili sonuçlar elde edebilmeniz açısından önemlidir.

Diş macununu aldıktan sonra saç boyasının bulaştığı bölgeye parmaklarınız ile ince bir tabaka halinde diş macununu sürün. Cildinizi diş macunu ile ovarken diş fırçası gibi ürünler kullanmayın bu durum cildinizin tahriş olmasına yol açabilir.

Cildinizde yanma ya da kaşınma gibi belirtiler görüyorsanız diş macununa alerjiniz olabilir. Eğer diş macununa alerjiniz söz konusu ise yüzünüzü hemen yıkayarak diş macununu temizlemeniz gerekmektedir.

Vazelin Kullanarak Yüzdeki Boyayı Çıkartmak

Saç boyası lekesi olan yere ince bir tabaka halinde vazelin sürün ve iyice ovalayın. Parmaklarınızı kullanarak hafif masaj yapın ve leke soluk bir hale gelene kadar masaj yaparak vazelin uygulamaya devam edin.

Parmaklarınız yerine pamuk kullanmak isterseniz tek kullanımlık pamuklar ile cildinizi ovalayabilirsiniz. Parmağınız ile vazelin uygulayacağınız zaman boya parmağınızdan başka yerlere de bulaşabilir. Bu yüzden pamuk kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Vazelini cildinize iyice karıştırdıktan sonra lekenin yavaş yavaş kaybolmaya başladığını görebilirsiniz. Eğer lekeler inatçı lekeler haline gelmiş ise bir kat daha vazelin sürmeyi deneyebilirsiniz.

İlk seferde çıkmayan lekeler için ikinci kat vazelini uygulayacaksanız, bu sefer katmanı biraz daha kalın tutun ve cildinizde 1-2 saat kadar bekletin. Cildinizde bekleyen vazelin saç boyası lekesinin çözülmesine yardımcı olaraktır. Bekleme işleminden sonra ufak bir parça pamuk yardımıyla cildinizi silebilir ve lekelerin kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

Saç Aletlerini Temizlemenin Püf Noktaları başlıklı bir önceki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

telefon whatsapp whatsapp telefon

© 2019 Atrium Paris Kuaför