Saç Diplerindeki Kaşıntılar için Doğal Çözümler

Saç Diplerindeki Kaşıntılar için Doğal Çözümler

Baş derisinde yer alan kaşıntılar günümüzde pek çok kişinin yaşadığı sorunlar arasında yer alıyor. Sağlıksız beslenme düzenini benimsemek, saç hijyeninin yetersiz kalması, stres, bitlenme, egzama ve mantar gibi enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan saç kaşıntıları gündelik hayatınızı da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Saç diplerinin kaşınması eğer fiziksel bir rahatsızlıktan dolayı meydana gelmiyor ise aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Karbonat Yöntemi

Karbonat yüksek alkali içeriğine sahiptir. Alkali içeriği saç derinizin Ph seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur ve kaşıntıları doğal yollar ile giderir. 1 yemek kaşığı kadar karbonatın içerisine az miktarda su ekleyerek karıştırdıktan sonra macun kıvamına getirebilirsiniz. Saç diplerinize bu karışımı uyguladıktan sonra 10 dakika kadar bekleyin ve saçlarınızı şampuanladıktan sonra durulayın. Durulama işlemini iyi bir biçimde yaptığınızdan ise kesinlikle emin olmanız gerekiyor.

Elma Sirkesi Yöntemi

Elma sirkesi pek farklı sorunu giderebilmenize yardımcı olur. Bakteri, mantar ve kepek önleyici özelliklere sahip olan elma sirkesini kullanabilmek için 5 yemek kaşığı su ile 1 tatlı kaşığı sirkeye ihtiyacınız vardır. Saçlarınızı, şampuanladıktan sonra yıkamanız ve bu karışımı saçlarınıza sürdükten sonra 5 ile 10 dakika arasında beklemeniz yeterlidir. Saçlarınızı durulama işlemini de yine son olarak yapmayı ihmal etmeyin.

Çay Ağacı Yağı Yöntemi

Çay ağacı anti fungal ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Kafa derisinin kaşıntıdan kurtarabilmeniz için size yardımcı olur. 1 su bardağı kadar bebe şampuanına 10 ile 20 damla arasında çay ağacı yaprağının yağını damlatırsanız karışımınız hazır hale gelir. Bu karışım ile saçınızı yıkarken şampuan kullanmamanız gerekmektedir.

Limon Suyu Yöntemi

Limon suyu içerisinde antiseptik özellikler bulunmaktadır. Başınızdaki kaşıntıyı geçirmek için işine yarayan limon suyunu hazırlayabilmek için 5 yemek kaşığı kadar limon suyunun üzerine 1 tatlı kaşığı suyu daha ekleyin ve saç derinize masaj yaparak karışımı uygulayın. 5-10 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın ve durulayın.

Hindistan Cevizi Yöntemi

Aktarlardan bulabileceğiniz organik hindistan cevizi yağını ısıtın ve saç derinize ılık bir su ile birlikte masaj yaparak uygulayın. Hindistan cevizi yağını 1 saat kadar saçınızda beklettikten sonra ise yıkayarak durulama işlemine geçiş yapın. Durulama işlemini yaparken yine aynı seviyedeki ılık bir su kullanmaya devam edin. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk su kullanarak durulama işlemini yapmaktan kaçının. Bu durum saçlarınızın hasar görmesine ve uyguladığınız karışımın etkisini kaybetmesine sebebiyet verebilir.

Saç Boyası Yüzden Nasıl Çıkar? başlıklı bir önceki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

telefon whatsapp whatsapp telefon

© 2019 Atrium Paris Kuaför

This site is registered on wpml.org as a development site.