Saç Bakımında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Saçlarımızın olabildiğince parlak ve yumuşak görünmesini hepimiz istiyoruz ve bazen doğru olduğunu sandığımız hatalar yapıyoruz. İşte o en yaygın 10 saç bakım hatası:

Boya saçı besler: Tamamen yanlıştır. Saçı boyamak için kullanılan hidrojen peroksit gibi kimyasallar saça ciddi zarar verir.

Saç her gün 40 kez fırçalanmalıdır: Fırçalama, hassas saç üzerinde sürtünme oluşturabilir ve bu da saç hasarına, kırılmaya ve saç dökülmesine neden olabilir.

Saç şekillendirici kremler saçı besler: Anlık yumuşatma çözümleri olabilir, ancak kesinlikle saçı beslemez. Saç şekillendirici kremler veya serumlar mümkün mertebe az kullanılmalıdır.

Saç havlu ile kurutulmalı: Saçın nemini almak için yumuşak bir havlu kullanmak doğru olabilir, ancak saçın tamamını havlu ile kurutmak saçı hırpalayıp dökülmesine neden olabilir.

Güneş saça faydalıdır: Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalan saç kurur, nemini kaybeder ve rengini soldurur. Özellikle yaz aylarında UV etkili koruyucular tercih edilmelidir.

Saçı toplamak kabarmayı önler: Kıvırcık ve kabarık saçları olan kadınlar bu hatayı çok sık yapıyor. Saç hava almadığı sürece zayıflar ve incelir, nadiren toplamakta fayda var.

Saçları sık kestirmek uzamasını önler: Saç, uçtan değil kökten uzar. Ayrıca saç kırıkları gibi durumlarda sağlıklı bir görünüm için saç uçları temizlenmelidir.

Kepek yağlı saçlarda olur: En yaygın yanlıştır. Aşırı yıkama, saç türünüz ne olursa olsun saçlı derinin gergin ve kuru bir yapı kazanmasına, kepeklenmeye ve kaşınmaya neden olur.

Sık yıkanırsa saç daha sağlıklı olur: Olmaz! Sık yıkandığında saç derinizdeki doğal sebumu yok edersiniz. Saçınız yağlı kategoriye girerse, saçlarınızı 1-2 günde bir, kuru ise 4-5 günde bir yıkamanız önerilir.

Aynı şampuanı sürekli kullanmamalı: Şampuan, yıllarca kullansanız bile aynı şeyi temizler, ancak, bir renk değişikliği yaptıysanız veya saçınız tahrip olmuşsa daha nemli bir şampuana geçmek isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

*

code

telefon whatsapp whatsapp telefon

© 2019 Atrium Paris Kuaför