Saç Bakımında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Saç Bakımında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Saçlarımızın olabildiğince parlak ve yumuşak görünmesini hepimiz istiyoruz ve bazen doğru olduğunu sandığımız hatalar yapıyoruz. İşte o en yaygın 10 saç bakım hatası:

Boya saçı besler: Tamamen yanlıştır. Saçı boyamak için kullanılan hidrojen peroksit gibi kimyasallar saça ciddi zarar verir.

Saç her gün 40 kez fırçalanmalıdır: Fırçalama, hassas saç üzerinde sürtünme oluşturabilir ve bu da saç hasarına, kırılmaya ve saç dökülmesine neden olabilir.

Saç şekillendirici kremler saçı besler: Anlık yumuşatma çözümleri olabilir, ancak kesinlikle saçı beslemez. Saç şekillendirici kremler veya serumlar mümkün mertebe az kullanılmalıdır.

Saç havlu ile kurutulmalı: Saçın nemini almak için yumuşak bir havlu kullanmak doğru olabilir, ancak saçın tamamını havlu ile kurutmak saçı hırpalayıp dökülmesine neden olabilir.

Güneş saça faydalıdır: Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalan saç kurur, nemini kaybeder ve rengini soldurur. Özellikle yaz aylarında UV etkili koruyucular tercih edilmelidir.

Saçı toplamak kabarmayı önler: Kıvırcık ve kabarık saçları olan kadınlar bu hatayı çok sık yapıyor. Saç hava almadığı sürece zayıflar ve incelir, nadiren toplamakta fayda var.

Saçları sık kestirmek uzamasını önler: Saç, uçtan değil kökten uzar. Ayrıca saç kırıkları gibi durumlarda sağlıklı bir görünüm için saç uçları temizlenmelidir.

Kepek yağlı saçlarda olur: En yaygın yanlıştır. Aşırı yıkama, saç türünüz ne olursa olsun saçlı derinin gergin ve kuru bir yapı kazanmasına, kepeklenmeye ve kaşınmaya neden olur.

Sık yıkanırsa saç daha sağlıklı olur: Olmaz! Sık yıkandığında saç derinizdeki doğal sebumu yok edersiniz. Saçınız yağlı kategoriye girerse, saçlarınızı 1-2 günde bir, kuru ise 4-5 günde bir yıkamanız önerilir.

Aynı şampuanı sürekli kullanmamalı: Şampuan, yıllarca kullansanız bile aynı şeyi temizler, ancak, bir renk değişikliği yaptıysanız veya saçınız tahrip olmuşsa daha nemli bir şampuana geçmek isteyebilirsiniz.

Kıvırcık Saçları Şekillendirmenin 10 Yolu başlıklı bir önceki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

telefon whatsapp whatsapp telefon

© 2019 Atrium Paris Kuaför